Mniej i bardziej znani Warszawianie

Napisz do mnie

STEFAN STARZYŃSKI

Urodzony 19 sierpnia 1893 roku w Warszawie - walczył w szeregach Legionów Polskich. W 1934 roku został Prezydentem Warszawy i zapisał się w jej dziejach jako jeden z jej nawiększych budowniczych. Po wybuchu wojny odmówił opuszczenia Warszawy i kierował obroną miasta we wrześniu 1939. Zamordowane przez Gestapo prawdopodobnie w grudniu 1939 roku.

KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI

Urodzony w Warszawie 22 stycznia 1921 roku poeta pokolenia Kolumbów - zginął w czasie powstania warszawskiego w 1944 walcząc jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej. W czasie okupacji wydał 4 tomiki poezji.

STANISŁAW MONIUSZKO

Z Warszawą związany od 8 roku życia, gdy rozpoczął edukację muzyczną. Później związany z miastem jako wykładowca w Instytucie Muzyki i dyrygeng Opery.

KRZYSZTOF ZANUSSI

Reżyser, scenarzysta, filozof, autor - laureat wielu nagród i wyróżnień.

KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI

Urodzony w Warszawie reżyser takich filmów jak: "Podwójne Życie Weroniki", "Dekalog", "Trzy Kolory", "Krótki Film O Zabijaniu"

JAN NOWAK JEZIORAŃSKI

Mimo, że urodzony w Berlinie, od dzieciństwa związany z Warszawą - dzięki działalności konspiracyjnej zyskał przydomek "Kurier z Warszawy".

WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI

Od urodzenia związany z Warszawą - zangażowany w jej obronę i działalność konspiracyjną podczas II wojny światowej. Po wojnie związany z PSL i radiem Wolna Europa, a w czasach współczesnych pełnił wysokie funkcje w rządzie polskim. Zmarł 24 kwietnia 2015

JANUSZ KORCZAK

Urodzony 22.07.1878 lub 1879 roku w Warszawie pedagog i lekarz żydowskiego pochodzenia - zamordowany przez Niemców w Treblince wraz z dziećmi, którymi się opiekował 6 sierpnia 1942.

IRENA SENDLER

Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata - urodzona 15 lutego 1910 roku w Warszawie zasłynęła z uratowania życia 2500 dzieciom poprzez wyciągnięcie ich z Warszawskiego Getta

FRYDERYK CHOPIN

Do Warszawy przeniósł się w wieku dziecięcym za sprawą swojego ojca, który tutaj dostał pracę. Zamieszkał w Pałacu Saskim, a jego serce ostatecznie spoczęło w Kościele św. Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

Dom rodzinny urodzonej 7 października 1867 w Warszawe Marii znajduje się do dziś na ul. Freta 16 i prowadzone jest tam muzemu jej imienia.

ISAAC BASHEVIS SINGER

Urodzony 21 listopada 1902 w podwarszawskim Leoncinie pisaż żydowski w 1978 roku nagrodzony ""noblem"" za swoją twórczość.